Historia OSP w Krzęcinie sięga 1906 roku. Siedziba straży znajduje się w zlokalizowanej w centralnym punkcie wsi remizie, oddanej do użytku w 1984 roku, wybudowanej nieopodal przedwojennego budynku remizy. 8 września 1906 r. poświęcono sztandar Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej. Po raz pierwszy do gaszenia pożaru w Polance i Pobiedrze wyjechano z sikawką ręczną 9 października 1906 r. Licząc na subwencje z kasy Wojewódzkiego Związku Straży Pożarnych postanowiono w 1934 r. wybudować nową remizę.W zachowanej Kronice pod rokiem 1936 zapisano:  „straż ogniowa jako stowarzyszenie wyższej użyteczności publicznej  przyczyniła się do powstania Czytelni Towarzystwa Szkół Ludowych, zbudowała dwa zbiorniki wodne (w tym jeden został zarybiony),  przekazała datek na rzecz sypania kopca marszałka Piłsudskiego”. Odezwa do druhów strażaków zapisana w starej kronice:„Druhowie! Służba Wasza wynika z zasadnego przykazania miłości Boga i bliźniego. Bądźcie zawsze wzorem obywatela-katolika, stosujcie w codziennym życiu wszystkie Boskie i kościelne przykazania”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed wybuchem drugiej wojny światowej straż posiadała: nową, murowaną remizę, dwie sikawki ręczne, cztery sikawki kołowe, drabinę Szczerbowskiego, jedną sikawkę motorową, siedemdziesiąt metrów węża, trzy bosaki, pełne umundurowania i trzynaście instrumentów muzycznych.Z dużym wysiłkiem społecznym rozpoczęto w  1973  r. budowę nowej remizy, wykończona została dopiero  w 1984 r., kolejny remont odbył się w 2006 r. , w 2014 r.  odnawiano wnętrze remizy. Remiza nad  garażami posiada dużą salę wykorzystywaną na zebrania wiejskie, wesela i inne uroczystości. Tutaj także ma swoje próby Orkiestra Dęta „Strażak” Z okazji jubileuszu 100 –lecia tutejszej OSP, remiza był gruntownie odnowiona, a w roku 2009 wyremontowany został plac przed budynkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W sierpniu 2020 r. zapadła decyzja o konieczności obniżenia posadzki w garażu o 40 cm by mógł do niego wjechać każdy nowo produkowany średni samochód ratowniczo- gaśniczy. Prace prowadzone były z przerwami i składały się z kilku etapów. Należało skuć posadzkę oraz obniżyć podjazd. Niesprzyjające jesienne warunki czyli obfite deszcze oraz późniejsze mrozy nie ułatwiały nam tego zadania. Musieliśmy zmierzyć się z wodą nieustannie podchodzącą pod fundamenty budynku, nawet w suchych okresach. By uporać się z tym problemem zastosowane zostało odwodnienie budynku. Następnie została wylana posadzka, która została pokryta powłoką żywiczną. Zwiększając powierzchnie garażową usunęliśmy również toaletę a także pomieszczenie pełniące funkcję schowka. Wykonana została nowa instalacja elektryczna oraz centralnego ogrzewania.
Ściany zostały otynkowane i pomalowane a także w dolnej części pokryte tynkiem mozaikowym umożliwiającym łatwe usuwanie zabrudzeń.
Zamontowane zostały nowe bramy z systemem automatycznego podnoszenia i drzwiami wejściowymi. Zakupiliśmy także nowe, metalowe szafki, które są trwałe i odporne na wodę. Wszystkie wykorzystane materiały są trwałe i jakościowe, by garaż mógł służyć w jak najlepszym stanie również przyszłym pokoleniom strażaków. By jak najbardziej obniżyć koszty robocizny większość prac staraliśmy się wykonywać sami, wynajmując firmy tylko do tych prac, których własnymi środkami nie byliśmy w stanie wykonać.
Całościowy koszt tego remontu wyniósł około 180 000 zł. 
 

 

 

Nasza Historia

PRZEMYSŁAW JANIK

CZŁONEK ZARZĄDU

TOMASZ PARTYKA

SEKRETARZ/GOSPODARZ

JAKUB ŻAK

SKARBNIK

KONRAD CZARA

ZASTĘPCA NACZELNIKA

SEKRETARZ

Klaudia Ostrogórska

CZŁONEK

Jakub Kęs

PRZEWODNICZĄCA

Anna Pacułt

W-CE PREZES - NACZELNIK

Maksymilian Pasierbek

Nasi Sponsorzy

Komisja Rewizyjna 

Zarząd

Maciej Zięcik

PREZES

W-CE PREZES

JAN ŻMUDA